RATUJ MOJE ŻYCIE!

2Ratuj moje życie!6 kwietnia 2017 r. odbył się VII MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ dla uczniów szkół gimnazjalnych.
Celem konkursu było promowanie zasad pierwszej pomocy wśród młodzieży. Przebiegał on w dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym. W części teoretycznej uczestnicy zmagali się z testem z zakresu pierwszej pomocy. Część praktyczna składała się z pozoracji wypadków spotykanych w życiu codziennym. Zespół ratowników musiał udzielić pierwszej pomocy np. rowerzystce potrąconej przez samochód; pilarzowi, u którego nastąpiło zatrzymanie krążenia i oddychania; porażonej prądem i poparzonej kobiecie oraz mężczyźnie z amputacją dłoni.
Zespół z naszej szkoły zajął V MIEJSCE
Skład zespołu ratowniczego: Aleksandra Linsztedt, Martyna Puzdrowska i Alicja Wolska.
Gratulacje!
Opiekun - Dorota Długa


Wolontariusze z Włoch i Hiszpani

Wolontariusze z Włoch i HiszpaniiWolontariusze z Włoch i Hiszpanii na lekcjach języka angielskiego
19 maja 2017r. Zespół Szkół w Cewicach gościł wolontariuszy z dwóch europejskich krajów. Byli to Francesca z Włoch i Adrian z Hiszpanii, którzy przyjęli zaproszenie do uczestnictwa w zajęciach języka angielskiego od pani Iwony Dołębskiej i Anny Marzęckiej.
Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom naszej szkoły wiadomości związanych z krajami, z których pochodzą nasi goście, a także kontakt z językiem angielskim w sposób inny niż dotychczas im znany.
Francesca i Adrian przedstawili uczniom prezentacje multimedialne o swoich krajach, opowiedzieli o ciekawostkach z nimi związanych i zachęcili uczniów do interakcji. Nasza młodzież w skupieniu słuchała informacji przekazywanych przez naszych gości. Nawiązało się kilka dyskusji odnośnie miejsc, które uczniowie odwiedzili i padło kilka interesujących pytań, szczególnie o znany zespół piłkarski z Hiszpanii. Podczas zajęć z najmłodszymi, Francesca i Adrian przeprowadzili quiz na temat Włoch i Hiszpanii, z którym nasi uczniowie poradzili sobie doskonale. Ponadto przeprowadzono zabawę, w której uczniowie bardzo chętnie i żywo uczestniczyli.
Wszystkie lekcje z udziałem wolontariuszy przebiegły w miłej atmosferze. Uczniowie mieli okazję do sprawdzenia swoich umiejętności językowych i wykazania się nimi. Okazało się, że posługują się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym i są w stanie nawiązywać zagraniczne znajomości.


DZIECI ZE SZKLANEJ

Dzieci ze SzklanejDZIECI ZE SZKLANEJ PONOWNIE U ŻABEK
19 maja grupa przedszkolna Żabki ponownie przyjęła u siebie gości ze Szklanej – dzieci niepełnosprawne z Ośrodka Rewalidacyjno–Wychowawczego. Przedszkolaki po wspólnych zabawach integracyjnych uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych na temat bardzo ważny, ponieważ dotyczący bezpieczeństwa – o służbach ratowniczych i numerach alarmowych. Można się tutaj pochwalić, ponieważ wiedza dzieci na powyższy temat była zdumiewająca, zatem wszelkie wiadomości były jedynie utrwalane. Przedszkolaki w trakcie zajęć m.in. obejrzały filmik edukacyjny oraz pobawiły się w centralę alarmową, podczas której zgłaszane były różne zdarzenia, a dzieci musiały skierować do nich odpowiedni rodzaj służby ratowniczej. Zajęcia zwieńczyła praca plastyczna – „Pojazdy uprzywilejowane”. Wspólny czas minął w sympatycznej, ciepłej atmosferze, dzięki której zatarły się różnice między dziećmi zdrowymi, a niepełnosprawnymi. Tak, jak właśnie miało być.
Wychowawca Aleksandra Wojciechowska


Zawód wybrać trudna sprawa

Zawód wybrać trudna sprawaZawód wybrać trudna sprawa, dla Nas jeszcze to zabawa.
Grupa „Zajączki” w maju realizowała tematykę związaną z wyborem zawodu. Dzieci razem  z wychowawcą p. Hanną Jarmołowicz omówili różne zawody jakie wykonują osoby dorosłe, odbyła się pogadanka, na temat pracy poszczególnych rodziców z grupy przedszkolaków. Kiedy dopisała pogoda ruszyliśmy na wycieczka do sklepu, na pocztę oraz salonu fryzjerskiego w Cewicach. O swojej pracy opowiedziała również pani kucharka z przedszkola. Wśród dzieci pojawiło się wielkie ożywienie, bo to nie taka łatwa sprawa zdecydować, czym się w przyszłości zajmować.
Opracowała: Hanna Jarmołowicz


Egzamin na kartę rowerową

Karta rowerowaKlasa IV SP zdawała dziś egzaminy praktyczne na „pierwsze prawo jazdy”. Sprawdzenie umiejętności poruszania się po drogach odbyło się w Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku.


Cała Polska czyta dzieciom

Cała Polska czyta dziecomDzieci w zerówce, kolejny raz, miały okazję wysłuchać bajki czytanej orzez rodziców. Wielką atrakcją był kontakt dzieci z żywymi królikami, które przyniosła do klasy mama Kingi. Kolejnego dnia dzieci podziwiały rybkę akwariową oraz wysłuchały ciekawostek na jej temat opowiadanych przez Stasia. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały bajki o Rybaku i złotej rybce.
B.Bunia


Zerówka sadzi krzewy

Zerówka sadzi krzewyDzieci z zerówki, wspólnie z panem Marianem, zasadziły krzewy bzu i forsycji przy przedszkolu. Młode rośliny, aby zakwitnąć potrzebują wody, więc dzieci opiekują się roślinami i codziennie je podlewają.
B.Bunia B.Stukan


Tydzień

Tydzień owadówTydzień "Owadów" w grupie Biedronek
To był tydzień pełen emocji w grupie przedszkolenj "Biedronki", przedszkolaki  dowiadziały się jak pożyteczne są owady oraz że bez nich nie byłoby życia na ziemi. Wyprawa na łąkę z lupą, zajęcia plastyczne podczas których robiliśmy gąsienice, pszczółki i  biedronki, czy też przeliczanie kropek na biedronkach, to tylko niektóre z aktywności podczas tego tygodnia. Biedroneczki potrafią  rozpoznać i nazwać wiele owadów i pajęczaków. Ale przede wszystkim rozumieją, że o przyrodę MUSIMY DBAĆ WSZYSCY - I DZIECI I DOROŚLI.
Opracowała:
Katarzyna Skrzyńska-Gołąb


Spotkanie z burmistrzem

Wizyta  w UM LęborkW dn. 19.04.2017 r. kl. IV i V wyjechały na wycieczkę do Lęborka w celu poszerzenia wiedzy na temat historii miasta.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Urzędzie Miasta od spotkania z burmistrzem p. W. Namyślakiem i p. A. Zajączkowską w Salki Rajców. Przedstawiono nam krótko historię ratusza – siedziby władz miasta, następnie przeszliśmy do pokoju burmistrza, gdzie wykonano nam pamiątkowe zdjęcia na fotelu burmistrza, otrzymaliśmy drobne upominki.
Następnie udaliśmy się do Muzeum , gdzie oglądaliśmy makiety grodu i podgrodzia. Uczniowie dowiedzieli się jak żyła ówczesna ludność, jakie wykonywała zawody, jak wyglądały pomieszczenia mieszkalne w chatach. Obejrzeliśmy film 3D pt Lębork – system obronny średniowiecznego miasta.
Potem zabrano nas do udostępnionych do zwiedzania baszt z zachowanyego systemu obronnego.
Zakończenie naszej wycieczki odbyło sie pod budynkiem sądu rejonowego, który znajduje się w dawnym zamku krzyżackim.
Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.
Mariola Słota


XXIII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻ

XXIII Ogólnopolska Olimpiada MłodzieżyXXIII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY W SPORTACH HALOWYCH
LUBUSKIE 2017 SULĘCIN PIŁKA SIATKOWA JUNIORÓW
Reprezentacja Województwa Pomorskiego w dniach 11-13.05.2017r brała udział w  XXIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Halowych – Piłka Siatkowa Juniorów. Rozgrywki prowadzone były w Sulęcinie w Województwie Lubuskim . Turniej rozpoczął się meczami rozgrywanymi w grupach do dwóch wygranych setów . Pomorskie wg rankingu PZPS trafiło do grupy z Województwami Kujawsko – Pomorskim , Łódzkim i Świętokrzyskim. Pierwszy mecz zakończył się porażką naszego zespołu wynikiem 2:1 dla Kadry  Województwa Kujawsko – Pomorskiego po bardzo zaciętej walce. W następnych meczach nasza Kadra Województwa Pomorskiego wygrała z Kadrami Województwa Łódzkiego i Świętokrzyskiego w stosunku 2:0 . Pozwoliło to naszej drużynie na zajęcie drugiego miejsca w grupie i awans do dalszej fazy rozgrywek . W następnej fazie , aż do finałów mecze rozgrywane były do trzech wygranych setów . W fazie meczy krzyżowych pomorskie trafiło na podkarpackie . Mecz pełen emocji i dramaturgii . Po przegranych dwóch setach nasi reprezentanci ruszyli do boju wygrywając dwa następne i nie dali  szansy w piątym secie wygrywając do 10 zapewniając sobie awans do półfinału olimpiady.  W meczu półfinałowym Kadra Pomorskiego spotkała się z Kadrą Województwa Małopolskiego . Mecz cały czas był pod kontrolą naszych reprezentantów i zakończył się zwycięstwem Pomorza 3 : 0 . Pomorskie uzyskało historyczny awans do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży gdzie czekał już zespół Województwa Śląskiego – faworyt olimpiady. Bardzo trudny i wyrównany mecz obfitujący w wspaniałe akcje w obronie i ataku . W zaciętych końcówkach setów lepsi psychicznie i fizycznie po bardzo dobrej grze taktycznej tytuł Mistrza Polski i Mistrza XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Piłce Siatkowej Juniorów uzyskała Reprezentacja Województwa Pomorskiego pokonując Kadrę Województwa Śląskiego 3 : 0 .  Przypomnijmy że dotychczas Województwo Pomorskie w kategorii chłopców nie miało jeszcze medalu . Były to czwarte , piąte , szóste miejsca . Historyczny sukces wywalczyła Kadra Województwa Pomorskiego w składzie :
1
Bangrowski
Konrad
2
Chabrowski
Radosław
3
Florczyk
Mateusz
4
Kraut
Jakub
5
Pawlun
Dawid
6
Bogucki
Mikołaj
7
Weber
Bartosz
8
Weiner
Mateusz
9
Trojański
Szymon
10
Urbanowicz
Karol
11
Lipiński
Seweryn
12
Tubiak
Jakub
Drużynę do złotego medalu poprowadził duet trenerski
Trefla – ADAM MIOTK     LĘBORK – JAROSŁAW PRUKI / duet który prowadzi zespól II Ligi Mężczyzn TREFL LĘBORK /
Najlepsi zawodnicy turnieju:
Mikołaj Bogucki (pomorskie) - MVP
Dawid Pawlun (pomorskie) - NAJLEPSZY ROZGRYWAJĄCY
Filip Roque Oliviera (śląskie) - NAJLEPSZY ATAKUJĄCY
Maciej Świtalski (kujawsko-pomorskie) - NAJLEPSZY BLOKUJĄCY
Jakub Kraut (pomorskie) - NAJLEPSZY BRONIĄCY
Jakub Czyżowski (śląskie) - NAJLEPSZY PRZYJMUJĄCY
Jakub Czerwiński (kujawsko-pomorskie) - NAJLEPSZY ZAGRYWAJĄCY


  KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1. POMORSKIE
2. ŚLĄSKIE
3. KUJAWSKO – POMORSKIE
4. MAŁOPOLSKIE
5. PODKARPACKIE
6. ZACHODNIOPOMORSKIE
7. MAZOWIECKIE
8. WIELKOPOLSKIE
9. LUBELSKIE
10. LUBUSKIE
11. PODLASKIE
12. ŁÓDZKIE
13. DOLNOŚLĄSKIE
14. OPOLSKIE
15. ŚWIĘTOKRZYSKIE
16. WARMIŃSKO – MAZURSKIE
Podobnie jak chłopcy Mistrzostwo Polski , a tym samym Mistrzostwo XXIII Olimpiady Młodzieży wśród dziewcząt wywalczyła Reprezentacja Województwa Pomorskiego w której składzie znalazła się zawodniczka SPS Lębork – KASIA PACZUŁA.


Kup babeczkę

Kup babeczkęPomogliśmy wszyscy !
     Od marca trwała w naszej szkole akcja pod hasłem: „Kup babeczkę – pomóż Dawidowi”.  Chętni uczniowie zarówno ze szkoły podstawowej, jak  i z gimnazjum we własnym zakresie piekli babeczki i ciasto, które następnie sprzedawali na przerwach na holu  oraz podczas rajdu HARPAGAN.
      Inicjatywę podjęto, aby pomóc absolwentowi naszego gimnazjum - Dawidowi, który ciężko zachorował: świetny sportowiec, dobry kolega, zawsze pomagał innym, teraz sam potrzebuje naszej pomocy.  Dzięki hojności uczniów, rodziców i nauczycieli udało się zebrać  2.231, 45 zł.  Pieniądze przekazano mamie chorego kolegi.
     Za okazane serce wszystkim zaangażowanym dużym i małym  bardzo dziękujemy!
Opiekun SU – D. Lange


Dzień koloru żółtego w Biedronkach

Dzień koloru żółtegoTego dnia w grupie Biedronek królowały wszystkie odcienie koloru żółtego- od kanarkowego,cytrynowego po musztardowy. Aby to jeszcze bardziej podkreślić, oprócz zorganizowania w sali żółtego kącika tematycznego, każdy z nas miał też coś na sobie w tym kolorze. A ponieważ żółty  był naszym królem kolorów, to też  bawiliśmy się żółtymi samochodami, rysowaliśmy żółtymi kredkami i na żółtych kartkach, czy budowaliśmy żółtą wieżę    z klocków. Malowane paluszkami i rękoma słońce wywołało wiele słonecznych uśmiechów na twarzach małych " biedroneczek".  Dzień zakończyliśmy piknikiem  w naszej sali, oczywiście obowiązkowo w tym dniu, żółte produkty spożywcze: kukurydza, banany, płatki kukurydziane, miód i dla odważnych cytrynka.
Opracowała:
Katarzyna Skrzyńska-Gołąb


Dzień czekolady w grupie Biedronek

Dzień CzekoladyTo był jeden z najsłodszych dni w życiu przedszkolnym małych przedszkolaków z grupy Biedroneczek. W ramach obchodów "Dnia Czekalady", który przypada 12.04, dzieciaki postanowiły zrobić samodzielnie czekoladę.  Odmierzanie, wsypywanie, mieszanie składników to ciężka praca, ale trud się opłacał, nasz smakołyk wyszedł - "palce lizać".
Opracowała:
Katarzyna Skrzyńska-Gołąb


nowe obrazy w galerii

ostatnio dodane

Comenius

archiwumkanał RSS


©2017 Zespół Szkół w Cewicach
84-312 Cewice
ul. W. Witosa 65
tel/fax 598613248
 •Editorial Team : M. Gembel , L.Łunecki
Photo by M. Wisniewski   Design by Leszek Łunecki  •