Spotkanie z burmistrzem

Wizyta  w UM LęborkW dn. 19.04.2017 r. kl. IV i V wyjechały na wycieczkę do Lęborka w celu poszerzenia wiedzy na temat historii miasta.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Urzędzie Miasta od spotkania z burmistrzem p. W. Namyślakiem i p. A. Zajączkowską w Salki Rajców. Przedstawiono nam krótko historię ratusza – siedziby władz miasta, następnie przeszliśmy do pokoju burmistrza, gdzie wykonano nam pamiątkowe zdjęcia na fotelu burmistrza, otrzymaliśmy drobne upominki.
Następnie udaliśmy się do Muzeum , gdzie oglądaliśmy makiety grodu i podgrodzia. Uczniowie dowiedzieli się jak żyła ówczesna ludność, jakie wykonywała zawody, jak wyglądały pomieszczenia mieszkalne w chatach. Obejrzeliśmy film 3D pt Lębork – system obronny średniowiecznego miasta.
Potem zabrano nas do udostępnionych do zwiedzania baszt z zachowanyego systemu obronnego.
Zakończenie naszej wycieczki odbyło sie pod budynkiem sądu rejonowego, który znajduje się w dawnym zamku krzyżackim.
Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.
Mariola Słota


Wolontariusze z Włoch i Hiszpani

Wolontariusze z Włoch i HiszpaniiWolontariusze z Włoch i Hiszpanii na lekcjach języka angielskiego
19 maja 2017r. Zespół Szkół w Cewicach gościł wolontariuszy z dwóch europejskich krajów. Byli to Francesca z Włoch i Adrian z Hiszpanii, którzy przyjęli zaproszenie do uczestnictwa w zajęciach języka angielskiego od pani Iwony Dołębskiej i Anny Marzęckiej.
Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom naszej szkoły wiadomości związanych z krajami, z których pochodzą nasi goście, a także kontakt z językiem angielskim w sposób inny niż dotychczas im znany.
Francesca i Adrian przedstawili uczniom prezentacje multimedialne o swoich krajach, opowiedzieli o ciekawostkach z nimi związanych i zachęcili uczniów do interakcji. Nasza młodzież w skupieniu słuchała informacji przekazywanych przez naszych gości. Nawiązało się kilka dyskusji odnośnie miejsc, które uczniowie odwiedzili i padło kilka interesujących pytań, szczególnie o znany zespół piłkarski z Hiszpanii. Podczas zajęć z najmłodszymi, Francesca i Adrian przeprowadzili quiz na temat Włoch i Hiszpanii, z którym nasi uczniowie poradzili sobie doskonale. Ponadto przeprowadzono zabawę, w której uczniowie bardzo chętnie i żywo uczestniczyli.
Wszystkie lekcje z udziałem wolontariuszy przebiegły w miłej atmosferze. Uczniowie mieli okazję do sprawdzenia swoich umiejętności językowych i wykazania się nimi. Okazało się, że posługują się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym i są w stanie nawiązywać zagraniczne znajomości.


DZIECI ZE SZKLANEJ

Dzieci ze SzklanejDZIECI ZE SZKLANEJ PONOWNIE U ŻABEK
19 maja grupa przedszkolna Żabki ponownie przyjęła u siebie gości ze Szklanej – dzieci niepełnosprawne z Ośrodka Rewalidacyjno–Wychowawczego. Przedszkolaki po wspólnych zabawach integracyjnych uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych na temat bardzo ważny, ponieważ dotyczący bezpieczeństwa – o służbach ratowniczych i numerach alarmowych. Można się tutaj pochwalić, ponieważ wiedza dzieci na powyższy temat była zdumiewająca, zatem wszelkie wiadomości były jedynie utrwalane. Przedszkolaki w trakcie zajęć m.in. obejrzały filmik edukacyjny oraz pobawiły się w centralę alarmową, podczas której zgłaszane były różne zdarzenia, a dzieci musiały skierować do nich odpowiedni rodzaj służby ratowniczej. Zajęcia zwieńczyła praca plastyczna – „Pojazdy uprzywilejowane”. Wspólny czas minął w sympatycznej, ciepłej atmosferze, dzięki której zatarły się różnice między dziećmi zdrowymi, a niepełnosprawnymi. Tak, jak właśnie miało być.
Wychowawca Aleksandra Wojciechowska


Zawód wybrać trudna sprawa

Zawód wybrać trudna sprawaZawód wybrać trudna sprawa, dla Nas jeszcze to zabawa.
Grupa „Zajączki” w maju realizowała tematykę związaną z wyborem zawodu. Dzieci razem  z wychowawcą p. Hanną Jarmołowicz omówili różne zawody jakie wykonują osoby dorosłe, odbyła się pogadanka, na temat pracy poszczególnych rodziców z grupy przedszkolaków. Kiedy dopisała pogoda ruszyliśmy na wycieczka do sklepu, na pocztę oraz salonu fryzjerskiego w Cewicach. O swojej pracy opowiedziała również pani kucharka z przedszkola. Wśród dzieci pojawiło się wielkie ożywienie, bo to nie taka łatwa sprawa zdecydować, czym się w przyszłości zajmować.
Opracowała: Hanna Jarmołowicz


Egzamin na kartę rowerową

Karta rowerowaKlasa IV SP zdawała dziś egzaminy praktyczne na „pierwsze prawo jazdy”. Sprawdzenie umiejętności poruszania się po drogach odbyło się w Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku.


Cała Polska czyta dzieciom

Cała Polska czyta dziecomDzieci w zerówce, kolejny raz, miały okazję wysłuchać bajki czytanej orzez rodziców. Wielką atrakcją był kontakt dzieci z żywymi królikami, które przyniosła do klasy mama Kingi. Kolejnego dnia dzieci podziwiały rybkę akwariową oraz wysłuchały ciekawostek na jej temat opowiadanych przez Stasia. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały bajki o Rybaku i złotej rybce.
B.Bunia


Zerówka sadzi krzewy

Zerówka sadzi krzewyDzieci z zerówki, wspólnie z panem Marianem, zasadziły krzewy bzu i forsycji przy przedszkolu. Młode rośliny, aby zakwitnąć potrzebują wody, więc dzieci opiekują się roślinami i codziennie je podlewają.
B.Bunia B.Stukan


Tydzień

Tydzień owadówTydzień "Owadów" w grupie Biedronek
To był tydzień pełen emocji w grupie przedszkolenj "Biedronki", przedszkolaki  dowiadziały się jak pożyteczne są owady oraz że bez nich nie byłoby życia na ziemi. Wyprawa na łąkę z lupą, zajęcia plastyczne podczas których robiliśmy gąsienice, pszczółki i  biedronki, czy też przeliczanie kropek na biedronkach, to tylko niektóre z aktywności podczas tego tygodnia. Biedroneczki potrafią  rozpoznać i nazwać wiele owadów i pajęczaków. Ale przede wszystkim rozumieją, że o przyrodę MUSIMY DBAĆ WSZYSCY - I DZIECI I DOROŚLI.
Opracowała:
Katarzyna Skrzyńska-Gołąb


XXIII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻ

XXIII Ogólnopolska Olimpiada MłodzieżyXXIII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY W SPORTACH HALOWYCH
LUBUSKIE 2017 SULĘCIN PIŁKA SIATKOWA JUNIORÓW
Reprezentacja Województwa Pomorskiego w dniach 11-13.05.2017r brała udział w  XXIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Halowych – Piłka Siatkowa Juniorów. Rozgrywki prowadzone były w Sulęcinie w Województwie Lubuskim . Turniej rozpoczął się meczami rozgrywanymi w grupach do dwóch wygranych setów . Pomorskie wg rankingu PZPS trafiło do grupy z Województwami Kujawsko – Pomorskim , Łódzkim i Świętokrzyskim. Pierwszy mecz zakończył się porażką naszego zespołu wynikiem 2:1 dla Kadry  Województwa Kujawsko – Pomorskiego po bardzo zaciętej walce. W następnych meczach nasza Kadra Województwa Pomorskiego wygrała z Kadrami Województwa Łódzkiego i Świętokrzyskiego w stosunku 2:0 . Pozwoliło to naszej drużynie na zajęcie drugiego miejsca w grupie i awans do dalszej fazy rozgrywek . W następnej fazie , aż do finałów mecze rozgrywane były do trzech wygranych setów . W fazie meczy krzyżowych pomorskie trafiło na podkarpackie . Mecz pełen emocji i dramaturgii . Po przegranych dwóch setach nasi reprezentanci ruszyli do boju wygrywając dwa następne i nie dali  szansy w piątym secie wygrywając do 10 zapewniając sobie awans do półfinału olimpiady.  W meczu półfinałowym Kadra Pomorskiego spotkała się z Kadrą Województwa Małopolskiego . Mecz cały czas był pod kontrolą naszych reprezentantów i zakończył się zwycięstwem Pomorza 3 : 0 . Pomorskie uzyskało historyczny awans do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży gdzie czekał już zespół Województwa Śląskiego – faworyt olimpiady. Bardzo trudny i wyrównany mecz obfitujący w wspaniałe akcje w obronie i ataku . W zaciętych końcówkach setów lepsi psychicznie i fizycznie po bardzo dobrej grze taktycznej tytuł Mistrza Polski i Mistrza XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Piłce Siatkowej Juniorów uzyskała Reprezentacja Województwa Pomorskiego pokonując Kadrę Województwa Śląskiego 3 : 0 .  Przypomnijmy że dotychczas Województwo Pomorskie w kategorii chłopców nie miało jeszcze medalu . Były to czwarte , piąte , szóste miejsca . Historyczny sukces wywalczyła Kadra Województwa Pomorskiego w składzie :
1
Bangrowski
Konrad
2
Chabrowski
Radosław
3
Florczyk
Mateusz
4
Kraut
Jakub
5
Pawlun
Dawid
6
Bogucki
Mikołaj
7
Weber
Bartosz
8
Weiner
Mateusz
9
Trojański
Szymon
10
Urbanowicz
Karol
11
Lipiński
Seweryn
12
Tubiak
Jakub
Drużynę do złotego medalu poprowadził duet trenerski
Trefla – ADAM MIOTK     LĘBORK – JAROSŁAW PRUKI / duet który prowadzi zespól II Ligi Mężczyzn TREFL LĘBORK /
Najlepsi zawodnicy turnieju:
Mikołaj Bogucki (pomorskie) - MVP
Dawid Pawlun (pomorskie) - NAJLEPSZY ROZGRYWAJĄCY
Filip Roque Oliviera (śląskie) - NAJLEPSZY ATAKUJĄCY
Maciej Świtalski (kujawsko-pomorskie) - NAJLEPSZY BLOKUJĄCY
Jakub Kraut (pomorskie) - NAJLEPSZY BRONIĄCY
Jakub Czyżowski (śląskie) - NAJLEPSZY PRZYJMUJĄCY
Jakub Czerwiński (kujawsko-pomorskie) - NAJLEPSZY ZAGRYWAJĄCY


  KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1. POMORSKIE
2. ŚLĄSKIE
3. KUJAWSKO – POMORSKIE
4. MAŁOPOLSKIE
5. PODKARPACKIE
6. ZACHODNIOPOMORSKIE
7. MAZOWIECKIE
8. WIELKOPOLSKIE
9. LUBELSKIE
10. LUBUSKIE
11. PODLASKIE
12. ŁÓDZKIE
13. DOLNOŚLĄSKIE
14. OPOLSKIE
15. ŚWIĘTOKRZYSKIE
16. WARMIŃSKO – MAZURSKIE
Podobnie jak chłopcy Mistrzostwo Polski , a tym samym Mistrzostwo XXIII Olimpiady Młodzieży wśród dziewcząt wywalczyła Reprezentacja Województwa Pomorskiego w której składzie znalazła się zawodniczka SPS Lębork – KASIA PACZUŁA.


Kup babeczkę

Kup babeczkęPomogliśmy wszyscy !
     Od marca trwała w naszej szkole akcja pod hasłem: „Kup babeczkę – pomóż Dawidowi”.  Chętni uczniowie zarówno ze szkoły podstawowej, jak  i z gimnazjum we własnym zakresie piekli babeczki i ciasto, które następnie sprzedawali na przerwach na holu  oraz podczas rajdu HARPAGAN.
      Inicjatywę podjęto, aby pomóc absolwentowi naszego gimnazjum - Dawidowi, który ciężko zachorował: świetny sportowiec, dobry kolega, zawsze pomagał innym, teraz sam potrzebuje naszej pomocy.  Dzięki hojności uczniów, rodziców i nauczycieli udało się zebrać  2.231, 45 zł.  Pieniądze przekazano mamie chorego kolegi.
     Za okazane serce wszystkim zaangażowanym dużym i małym  bardzo dziękujemy!
Opiekun SU – D. Lange


Dzień koloru żółtego w Biedronkach

Dzień koloru żółtegoTego dnia w grupie Biedronek królowały wszystkie odcienie koloru żółtego- od kanarkowego,cytrynowego po musztardowy. Aby to jeszcze bardziej podkreślić, oprócz zorganizowania w sali żółtego kącika tematycznego, każdy z nas miał też coś na sobie w tym kolorze. A ponieważ żółty  był naszym królem kolorów, to też  bawiliśmy się żółtymi samochodami, rysowaliśmy żółtymi kredkami i na żółtych kartkach, czy budowaliśmy żółtą wieżę    z klocków. Malowane paluszkami i rękoma słońce wywołało wiele słonecznych uśmiechów na twarzach małych " biedroneczek".  Dzień zakończyliśmy piknikiem  w naszej sali, oczywiście obowiązkowo w tym dniu, żółte produkty spożywcze: kukurydza, banany, płatki kukurydziane, miód i dla odważnych cytrynka.
Opracowała:
Katarzyna Skrzyńska-Gołąb


Dzień czekolady w grupie Biedronek

Dzień CzekoladyTo był jeden z najsłodszych dni w życiu przedszkolnym małych przedszkolaków z grupy Biedroneczek. W ramach obchodów "Dnia Czekalady", który przypada 12.04, dzieciaki postanowiły zrobić samodzielnie czekoladę.  Odmierzanie, wsypywanie, mieszanie składników to ciężka praca, ale trud się opłacał, nasz smakołyk wyszedł - "palce lizać".
Opracowała:
Katarzyna Skrzyńska-Gołąb


Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja28 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali kotyliony w barwach narodowych, które z dumą nosili, aby podkreślić uroczysty charakter dnia. Następnie odbyła się akademia, podczas której uczniowie klasy VI szkoły podstawowej przybliżyli historię Polski i okoliczności powstania Konstytucji. Całość uświetniły pieśniami patriotycznymi uczennice klasy IIB gimnazjum.
Po akademii głos zabrała Pani Dyrektor.
Aby sprawdzić wiedzę z historii naszego kraju, wybrani nauczyciele oraz obecni na apelu uczniowie mieli za zadanie uzupełnienie krzyżówki. Wszyscy świetnie się bawili – była to niezapomniana lekcja historii.
Zaangażowanym uczniom i nauczycielom dziękujemy!


nowe obrazy w galerii

ostatnio dodane

Comenius

archiwumkanał RSS


©2017 Zespół Szkół w Cewicach
84-312 Cewice
ul. W. Witosa 65
tel/fax 598613248
 •Editorial Team : M. Gembel , L.Łunecki
Photo by M. Wisniewski   Design by Leszek Łunecki  •