Mistrz Ortografii

Dnia 15 lutego 2017 roku przeprowadzono szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów kl. IV - VI o tytuł "Mistrza Ortografii". Celem konkursu było propagowanie poprawności językowej oraz stworzenie możliwości wykazania się uczniów w określonej dziedzinie. W konkursie wzięło udział 17 osób.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Jan Pasko-Porys (kl. VI) - I miejsce
Alicja Janczak (kl. VI) - II miejsce
Zofia Badera (kl. V) - III miejsce
wyróżnienie: Agata Sierżant  (kl. VI).
8 marca 2017r. podczas apelu z okazji Dnia Kobiet w/w uczniowie zostali uhonorowani pamiątkowymi  dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom.
Iwona Nastały


Niedyrektywne zabawy

Niedyrektywne zabawyNiedyrektywne zabawy w grupie "Biedronek"
Zabawa niedyrektywna to czas dla dorosłego i dziecka na wykonywanie wspólnych aktywności w spontaniczny sposób. Kluczem do zabawy niedyrektywnej jest akceptacja dziecka, podążanie za jego motywacją i  inicjatywą oraz powstrzymywanie się od oceniania i wydawania poleceń. Dorosły w zabawie dopasowuje się do poziomu rozumienia świata przez dziecko – jest to tzw. podążanie za dzieckiem.
Maluszki  spontanicznie i bardzo kreatywnie pokierowały swoją zabawą kartonami. Samodzielnie tworzyły domki, łóżka, garaże dla aut, instrumenty muzyczne, zamieniały się w malarzy. Była to bardzo aktywnie spędzona godzina przez przedszkolaki.
"Bawienie się służy zdrowiu, gdyż sprzyja rozwojowi, bawienie się skłania do nawiązywania relacji grupowych"
Winnicot DW. Zabawa a rzeczywistość. Gdańsk: Imago; 2011


Lekki tornister

Lekki tornister - I, IIRuszyła  piąta edycja projektu "Lekki tornister", organizowana przez  Fundację Rosa i Fundacje Sensoria we współpracy z GIS.  W ramach projektu nasza szkoła wzięła udział w programie edukacyjnym z zakresu profilaktyki wad postawy, motywowania uczniów do prawidłowego i zdrowego trybu życia.       W klasie I i II SP odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną na temat tychże zagadnień. Podczas lekcji  wychowania fizycznego część zajęć poświęcona była gimnastyce korekcyjnej z użyciem nietypowych przyborów, aby żmudne często ćwiczenia kojarzyły się ze świetną zabawą. Celem wszystkich podjętych  działań było  uświadomienie dzieciom, jak ważny dla zdrowia jest wybór odpowiedniego tornistra, sposób jego pakowania i noszenia. Akcja spełniła funkcję przede wszystkim uświadamiającą  i prozdrowotną. Uczniowie powinni pakować do tornistra jedynie niezbędne rzeczy.


Dzień Jedności Kaszubów

Dzień Jedności KaszubówDzień Jedności Kaszubów obchodzono w naszej szkole 16 marca.
Uroczysty apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu kaszubskiego. Następnie uczniowie kl. V przedstawili krótki montaż słowno-muzyczny zawierający odniesienia historyczne związane z 19 marca czyli Dniem Jedności Kaszub. Były też piękne wiersze, a apel zakończyliśmy Hymnem Młodych Kaszubów.
Wiele radości wywołał występ gości – zespołu kaszubskiego „Frantówka”, przy którym świetnie się bawiliśmy. Wzbogaciliśmy również swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w zorganizowanych warsztatach z garncarstwa, malowania na szkle i tańca i śpiewu.
Wspólnie przeżyte chwile na pewno nas zintegrowały, a po zaangażowaniu w uroczystość uczniów przygotowujących apel widać, że duch jedności Kaszub coraz silniej nas spaja.


Spotkanie z przedstawicielami PCE-ZSP

Spotkanie z PCEDnia 14.03.2017r. już po raz drugi odbyło się spotkanie uczniów klas III gimnazjum  z przedstawicielami Powiatowego Centrum Edukacyjnego - Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Lęborku.
Dyrektor szkoły p. Artur Obolewski przedstawił młodzieży szczegółową ofertę kształcenia na rok szkolny 2017 / 2018 oraz zapoznał uczniów ze specyfiką poszczególnych zawodów.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali foldery informacyjne.
Katarzyna Groth.


MATEMATYCZNE ŚCIEŻKI PO POLSCE

Matematyczne ścieżkiMATEMATYCZNE ŚCIEŻKI PO POLSCE….
4 i 11 marca 2017r. odbył się w Gdańsku XI Wojewódzki Konkurs „Matematyczne Ścieżki po Polsce”.  Organizatorami konkursu byli: Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Gdańsk, Stowarzyszenie Miłośników Polskiej Tradycji oraz ZSO nr 2 w Gdańsku, a Honorowy Patronat objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Celem konkursu było rozwiązywanie problemów matematycznych tematycznie związanych z tematem wiodącym, którym w tym roku był Bałtyk. Każde zadanie można było rozwiązać na dwa sposoby – korzystając z wiedzy matematycznej lub bezpośrednio z wiedzy ogólnej. W konkursie wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum: Aleksandra Linsztedt, Oliwia Woźniak i  Kacper Konopiński oraz uczniowie szkoły podstawowej: Alicja Janczak, Adrian Lewandowski oraz Jan Pasko-Porys. Niestety nikt z naszej szkoły nie zdobył miejsca na podium, natomiast Kacper Konopiński otrzymał wyróżnienie, z czego bardzo się cieszymy i gratulujemy Kacprowi. Warto zaznaczyć,  że w konkursie  rywalizowało ponad 120 uczniów w każdej kategorii z 40 szkół województwa pomorskiego.
A. Mielewczyk, I. Breczko


Smacznie i zdrowo

Smacznie i zdrowoSmacznie i zdrowo, czyli owocowe szaleństwo w klasie VI.
Uczniowie klasy VI na lekcji wychowawczej przygotowywali pożywne sałatki. Było smacznie, aromatycznie i przede wszystkim zdrowo! Drugie śniadanie dało nam moc!


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Od stycznia na życzenie słuchaczy UTW organizowane są w naszej szkole zajęcia z:
języka angielskiego – p. Aleksandra Klawe
języka niemieckiego – p. Marta Długowolska
zajęcia komputerowe – p. Marian Gembel
Wymienione formy zajęć mają sprzyjać aktywizacji i integracji członków i słuchaczy UTW oraz stwarzać im możliwości poszerzania wiedzy, obcowania z nauką i kulturą będącą przedmiotem ich potrzeb i zainteresowań.
Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod nr tel.: 59-8613-488 lub osobiście w pok. nr 23 Urzędu Gminy w Cewicach.


Lekki tornister

Lekki tornister - przedszkoleDzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w programie "Lekki tornister". Zajęcia przeprowadził fizjoterapeuta Krzysztof Decyk, który uswiadomił dzieciom jak ważne jest posiadanie odpowiedniego dla zdrowia tornistra oraz poprawne noszenie go. Na koniec zajęć pan Krzysztof zważył plecaki  dzieci. Następnie, zdobytą wiedzę dzieci mogły wykorzystać wykonując poprawnie zadania w książeczkach.  
B.Bunia B.Stukan


Mądra czy piękna?

Mądra czy pięknaMądra czy piękna? A może jedno i drugie…
Samorząd Uczniowski aktywnie włączył się w obchody Dnia Kobiet w naszej szkole.  Chłopcy stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla wszystkich kobiet małych i dużych niespodzianki - złożyli płci pięknej życzenia oraz obdarowali kwiatkami z bardzo sugestywnymi napisami.  Całości dopełnił  słodki upominek. Z radiowęzła płynęła klimatyczna muzyka.  To był bardzo miły dzień…


Dzień Kobiet w grupie Biedronek

Dzień Kobiet u Biedronek - KasiaW naszym Przedszkolu nie zapomniano o tak ważnym święcie, jakim jest Dzień Kobiet. Tegoroczne obchody minęły pod hasłem "babeczki w kropeczki". Przedszkolaki zostały zobowiązane, w tym dniu, do ubioru w kropeczki, a chłopcy przygotowali specjalne babeczki w czekoladowe kropeczki. Mali mężczyźni przez cały dzień starali się być mili i uprzejmi dla swych koleżanek. Dżentelmen – Leoś w imieniu swoim i kolegów, obdarował wszystkie panie z przedszkola kwiatkiem oraz pachnącą herbatką.
Katarzyna Skrzyńska-Gołąb


Konkurs Biblijny

Konkurs BiblijnyKonkurs Biblijny im. Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda XIII - Finał Rejonowy w Wejherowie - 10.03.2017 rok
Uczniowie - Julia Wenta kl.IIIb, Dawid Bojanowski kl.IIIb i Marceli Wodzyński kl.Ic, godnie reprezentowali  naszą szkołę. Otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Na dalsze wyniki czekamy.
Opiekun - Jolanta Mielewczyk


Spotkanie profilaktyczne

Działania profilaktycznePROFILAKTYCZNE SPOTKANIE MUNDUROWYCH Z MŁODZIEŻĄ
Policjanci z Lęborka i funkcjonariusz Straży Granicznej z Łeby spotkali się z uczniami Zespołu Szkół w Cewicach. Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną opowiedziała młodzieży o konsekwencjach  posiadania i zażywania środków odurzających, a przewodnicy psów zabrali ze sobą swoich czworonożnych podopiecznych, by opowiedzieć o ich zadaniach w codziennej służbie.
Wczoraj w Zespole Szkół w Cewicach gościli policjanci z Lęborka, strażnik graniczny z Łeby oraz ich czworonożni podopieczni. Celem spotkania funkcjonariuszy z młodzieżą szkolną było omówienie konsekwencji prawnych wynikających z posiadania i zażywania środków odurzających.
Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną przedstawiła uczniom problematykę powszechnego w ostatnich czasach zjawiska posiadania, zażywania i handlu środkami odurzającymi i omówiła zagrożenia oraz konsekwencje prawne z tego wynikające.
Natomiast przewodnicy psów służbowych z lęborskiej komendy i Straży Granicznej w Łebie zaprezentowali młodzieży swoich podopiecznych, wskazując na różnorodność zadań, do jakich wykorzystywane są psy w formacjach mundurowych. Uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób przebiega tresura tych czworonogów i jak psy są szkolone do wykrywania narkotyków.
Celem tego rodzaju spotkań funkcjonariuszy z dziećmi i młodzieżą szkolną jest uświadomienie tym młodym ludziom jakie zagrożenia i konsekwencje wiążą się z zażywaniem i rozpowszechnianiem środków odurzających, w tym dopalaczy, i tym samym przeciwdziałanie temu zjawisku.


nowe obrazy w galerii

ostatnio dodane

Comenius

archiwumkanał RSS


©2009 stara wersja
©2015 Zespół Szkół w Cewicach
84-312 Cewice
ul. W. Witosa 65
tel/fax 598613248
 •Editorial Team : M. Gembel , L.Łunecki
Photo by M. Wisniewski   Design by Leszek Łunecki  •